WĘGIERSKA GÓRKA 06 SIERPNIA 2018 NA NASZYM SZLAKU TURYSTYCZNYM

Grupa zapalonych turystek z katowickiego koła Polskiego Związku Niewidomych wybrała się w kolejna podróż tym razem do Węgierskiej Górki aby lepiej poznać ten region Polski.

Węgierska Górka to ciekawa miejscowość turystyczna w województwie śląskim, w urokliwym zakątku Żywiecczyzny, nad rzeką Sołą, pomiędzy Żywcem a Milówką.
Miejscowość jest dobrą bazą do wypadów w Beskid Śląski oraz Beskid Żywiecki, również w samej miejscowości i najbliższej okolicy znajdzie się wiele niecodziennych atrakcji, które warto poznać będąc w tych stronach. Miejscowość zmieniła nieco swoje oblicze w 2009 roku, kiedy to stała się bardziej atrakcyjna dla mieszkańców i turystów.

Zabytki w Węgierskiej Górce

– Dawna łaźnia Odlewni Żeliwa w Węgierskiej Górce, odnowiona w 2011 roku

– Kościół MB Częstochowskiej w Żabnicy – drewniana świątynia powstała na początku XX wieku
– Kaplica na Skałce w Żabnicy – kaplica nosi wezwanie NMP Nieustajacej Pomocy, znajduje się w górnej części wsi, przy drodze na Halę Boraczą.

– Kaplica Loretańska w Żabnicy – w połowie XIX wieku mieszkańcy wioski wybudowali dzwonnicę i zakupili dzwon, którego dźwięk miał ich odtąd ostrzegać przed żywiołami – burzami, ulewami i powodziami.

– Kościół Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Cięcinie – początki drewnianego kościoła sięgają połowy XVI wieku, leży on na szlaku architektury drewnianej województwa śląskiego, a jego patronką jest św. Katarzyna Aleksandryjska z Egiptu.

– Kościół Św. Maksymiliana Kolbego w Ciścu – z kościołem tym wiąże się pewna ciekawostka, bowiem mieszkańcy Ciśca mimo wyraźnego zakazu władz, pewnego listopadowego dnia 1972 roku na przygotowanych wcześniej fundamentach w ciągu jednej doby wybudowali kościół.

Gmina Węgierska Górka to Westerplatte Południa, miejsce to słynie z zachowanych tutaj fortów, w których toczyła się zacięta walka z hitlerowcami. W jednym z fortów utworzono Muzeum.

Poniżej zdjęcia obrazujące te okolice …

Na peronie Grupka zapaleńców zwiedzania Rzeka Soła Na szlaku Przy rzece Budynek ... Wędrujemy dalej Przejście przez mostek Grupa młodych zapaśników Młodzi sportowcy z Grażynką Młodzi sportowcy z Renatką i Grażynką Chwila odpoczynku na ławce

A może warto się tym podzielić?
  • Facebook
  • Twitter
  • Śledzik
  • email