WYJAZD DO GIDLE I OSIKOWEJ DOLINY 15 CZERWIEC 2018 R.

Sanktuarium gidelskie jest perłą barokową. Wnętrze świątyni jest bogato zdobione. Po prawej i lewej stronie ołtarza głównego mieszczą się dwa mniejsze (z lewej Matki Bożej Różańcowej, z prawej Imienia Jezusa). Nad wejściem do kościoła wznoszą się masywne organy. Kościół dominikanów zdobią liczne malowidła, które nawiązują do historii zakonu.
Gidle to wioska przypominająca małe miasteczko. Położona jest około trzynastu kilometrów od Radomska, nad Wartą, niedaleko Częstochowy
jest kościół dominikanów pod wezwaniem Wniebowzięcia Matki Bożej z XVII wieku. Największym skarbem tej świątyni, jest maleńka, zaledwie dziewięciocentymetrowa, kamienna figurka Matki Bożej z Dzieciątkiem. Historia głosi, że wiosną 1512 roku, gidelski rolnik podczas orki swojego pola, w miejscu gdzie dziś wznosi się klasztor, znalazł kamienną figurkę Matki Bożej, którą ukrył w chałupie, na dnie skrzyni z odzieżą. Kiedy on i jego rodzina odzyskali wzrok, rozpoczęto publicznie czcić i oddawać hołd figurce Matki Bożej. Figurkę przeniesiono z kościoła na miejsce jej odnalezienia i umieszczono w kapliczce w formie drewnianego słupa, którą dziś jeszcze można oglądać przy ołtarzu w kaplicy Matki Bożej W roku 1615 właścicielka Gidel, sprowadziła dominikanów, którzy mieli głosić sławę Maryi. Matka Boża w Gidlach cieszy się sławą Uzdrowicielki chorych. Zachowało się bardzo wiele świadectw, pisanych i malowanych na tabliczkach wotywnych wieszanych wokół ołtarza, mówiących o dokonanych dzięki Jej wstawiennictwu cudownych uzdrowieniach.

Sanktuarium w Gidlach Ołtarz Główny W kaplicy Matki Bożej Gidelskiej

Osikowa Dolina od zawsze była częścią Jury, niezwykłą i odmienną.
Jej mieszkańcy od XIX wieku wykorzystywali naturalne zasoby osikowego drewna,
z jego niedoskonałości i miękkości uczynili sztukę!
Siłą męskich rąk powstawało łyko, z którego kobiece dłonie
wyczarowywały piękne kwiaty, kapelusze, maty, zabawki i dekoracje.
Historia wyrabiania ozdób i wyrobów rękodzielniczych w gminie Koziegłowy sięga XIX wieku. Ma więc ponad 200 lat. Były czasy, kiedy niemal każdy mieszkaniec Koziegłów i okolic był związany w różny sposób z produktami z drzewa osikowego m.in. wyplatanie taśm służących do tworzenia legendarnych kapeluszy czy ich sprzedaż. Pomysł Osikowej Doliny narodził się ponad dziesięć lat temu przy okazji powstania największego na świecie kapelusza.

Wyroby z osiki Koszyki z osiki Kolejne wyroby osikowe Osikowe cudeńka Różności osikowe Osikowe aniołki i zwierzątka Osikowe serce Osikowe kwiaty Osikowe anioły Osikowe sowy

A może warto się tym podzielić?
  • Facebook
  • Twitter
  • Śledzik
  • email