WYPAD GRUPY TURYSTYCZNEJ DO BIELSKA BIAŁEJ I NA SZYNDZIELNIĘ 01 SIERPNIA 2018 R


Kolej linowa Szyndzielnia została uruchomiona 21. grudnia 1953 roku. Dolna stacja znajduje się w dzielnicy Olszówka w Bielsku-Białej na wysokości 509,72 m.n.p.m. Kolej linowa Szyndzielnia jest pierwszą koleją gondolową wybudowaną w Polsce oraz drugą koleją gondolową działającą w polskich górach. Poza nią jest również kolej gondolowa Jaworzyna Krynicka i kolej gondolowa Stóg Izerski.

Na szczycie Szyndzielnia znajduje się górna stacja (958,85 m n.p.m.) pełniąca funkcję poczekalni, w której jest mała restauracja oraz ekspozycja prezentująca gondole dawniej wykorzystywane do przewozu osób.

Do dyspozycji zwiedzających są 32 nowoczesne przeszklone gondole o wysokości 2 m. Gondole zostały przystosowane również do przewożenia wózków i transportu osób niepełnosprawnych.

Wieża widokowa na Szyndzielni ma wysokość 18 m. Do przejścia jest 120 stopni. Z tarasu można podziwiać panoramę Bielska-Białej oraz Beskidu Śląskiego.Oficjalne otwarcie odbyło się 14. sierpnia 2015 roku.

Poza koleją linową Szyndzielnia na szczyt prowadzą również piesze szlaki:

szlak czerwony – z Cygańskiego Lasu znajdującego się w Parku Ludowym w Bielsku-Białej przez Dębowiec oraz Cuberniok.
szlak żółty – z Bielska-Białej przez Kozią Górę.
szlak zielony – z Olszówki Górnej przez Dębowiec.
szlak żółty – prowadzący z Wapienicy.
szlak czerwony – prowadzący z Klimczoka.

Na wysokości 1001 m.n.p.m. znajduje się duże schronisko turystyczne oraz ogród zrobiony z kamieni, ziemi oraz skał tzw. alpinarium.

Poniżej zdjęcia obrazujące ten wyjazd ….

Mapa okolic Bielska Białej Budynek kolejki linowej na Szyndzielnię Widok z gondoli na miasto Panorama miasta z gondoli Widok na trasę gondoli Trasa widziana z boku Widok z gondoli na prawej stronie Górna stacja kolejki Przed budynkiem stacji górnej Uśmiechnięte Grażynka i Ola Spacer ulicami Bielska Białej Stara kamienica Widok na Plac Żwirki i Wigury Fragment ulicy ...

A może warto się tym podzielić?
  • Facebook
  • Twitter
  • Śledzik
  • email